--C Αθήνα

Κληρώθηκαν τα μέλη του Ειδικού Δικαστηρίου για τις δίκες Παππά και Παπαγγελόπουλου

©EUROKINISSI/ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ

Κληρώθηκαν τα μέλη του Ειδικού Δικαστηρίου που θα δικάσουν τον πρώην αναπληρωτή υπουργό Δικαιοσύνης Δημήτριο Παπαγγελόπουλο «για αξιόποινες πράξεις κατά την άσκηση των καθηκόντων του».

Κληρώθηκαν, ενώπιον της Ολομέλειας της Βουλής, τα μέλη του Ειδικού Δικαστηρίου που θα δικάσουν τον πρώην αναπληρωτή υπουργό Δικαιοσύνης Δημήτριο Παπαγγελόπουλο «για αξιόποινες πράξεις κατά την άσκηση των καθηκόντων του».

Συγκεκριμένα, κληρώθηκαν οι εξής:

Από τον Άρειο Πάγο (7 τακτικά μέλη και 3 αναπληρωματικά μέλη) κληρώθηκαν οι:

Τακτικά μέλη

1. Μυρσίνη Παπαχίου

2. Μαρία Μουλιανιτάκη

3. Ανθή Γκάμαρη

4. Μαριάνθη Παγουτέλη

5. Ζαμπέτα Στράτα

6. Ελένη Φραγκάκη

7. Βασιλική Ηλιοπούλου

Αναπληρωματικά μέλη

1. Αικατερίνη Κρυσταλλίδου

2. Μαρία Κουβίδου

3. Γεώργιος Κόκκορης

Από το Συμβούλιο της Επικρατείας (6 τακτικά μέλη και 3 αναπληρωματικά μέλη) κληρώθηκαν οι:

Τακτικά μέλη

1. Βασίλειος Αραβαντινός

2. Νικόλαος Σκαρβέλης

3. Σοφία Βιτάλη

4. Βαρβάρα Ραφτοπούλου

5. Όλγα Ζύγουρα

6. Ρωξάνη Γιαννουλάτου

Αναπληρωματικά μέλη

1. Παναγιώτης Τσούκας

2. Χρήστος Λιάκουρας

3. Άννα Καλογεροπούλου

Από την Εισαγγελία του Αρείου Πάγου κληρώθηκαν οι:

Ασκούσα καθήκοντα τακτικής Εισαγγελέως: Όλγα Σμυρλή

Ασκούσα καθήκοντα αναπληρώτριας Εισαγγελέως: Αριστέα Θεοδόση

Κληρώθηκαν τα μέλη του Ειδικού Δικαστηρίου για τη δίκη του Νίκου Παππά

Κληρώθηκαν, ενώπιον της ολομέλειας της Βουλής, τα μέλη του Ειδικού Δικαστηρίου που θα δικάσουν τον πρώην υπουργό Επικρατείας και εν συνεχεία Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης Νίκο Παππά, «για αξιόποινη πράξη κατά την άσκηση των καθηκόντων του» (υπόθεση τηλεοπτικών αδειών.

Συγκεκριμένα, κληρώθηκαν οι εξής:

Από τον Άρειο Πάγο (7 τακτικά μέλη και 3 αναπληρωματικά μέλη) κληρώθηκαν οι:

Τακτικά μέλη

1.Γεωργία Κατσιμαγκλή

2.Δήμητρα Ζώη

3.Ελένη Κατσούλη

4.Ιωάννα Κλάπα-Χριστοδουλέα

5.Ανθή Γκάμαρη

6.Μυρσίνη Παπαχίου

7.Μαρουλιώ Δαβίου

Αναπληρωματικά μέλη

1.Αικατερίνη Κρυσταλλίδου

2.Όλγα Σχετάκη-Μπονάτου

3.Χρήστος Κατσιάνης

Από το Συμβούλιο της Επικρατείας (6 τακτικά μέλη και 3 αναπληρωματικά μέλη) κληρώθηκαν οι:

Τακτικά μέλη

1.Σπυριδούλα Χρυσικοπούλου

2.Κασσιανή Μαρίνου

3.Σταυρούλα Κτιστάκη

4.Μαρία Σωτηροπούλου

5.Μιχαήλ Πικραμένος

6.Ρωξάνη Γιαννουλάτου

Αναπληρωματικά μέλη

1.Ιφιγένεια Αργυράκη

2.Παναγιώτης Τσούκας

3.Αγορίτσα Σδράκα

Από την Εισαγγελία του Αρείου Πάγου κληρώθηκαν οι:

Ασκούσα καθήκοντα τακτικής Εισαγγελέως: Όλγα Σμυρλή

Ασκών καθήκοντα αναπληρωτή Εισαγγελέα: Δημήτριος Ασπρογέρακας