Sunday, 19 August, 2018

Δεν αξίζει δάκρυα αυτός ο Θρύλος. Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, έκαναν κατάθεση ψυχής σε ένα… φλεγόμενο «Μελίνα Μερκούρη», γύρισαν από το εις βάρος τους 0-2, έχασαν το παιχνίδι στις λεπτομέρειες από την κάτοχο του Challenge Cup με 3-2, όμως με την απόδοση τους από το τρίτο σετ και μετά, έδειξαν πως έχουν τα φόντα να πάνε μέσα στην Τουρκία και να κατακτήσουν το τρόπαιο στην… φωλιά της Μπούρσα!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς, με το εξαιρετικό σερβίς, «χάλασε» την υποδοχή της τουρκικής ομάδας, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 6-2 και 8-3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Μπούρσα, όμως, επέστρεψε γρήγορα στο παιχνίδι, πλήρωσε με το ίδιο… νόμισμα τις «ερυθρόλευκες», περνώντας μπροστά με 12-14, φτάνοντας πρώτες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Τα λάθη από πλευράς Ολυμπιακού συνεχίστηκαν, με την Μπούρσα να ξεφεύγει με 15-21, την τουρκική ομάδα να φτάνει στο 17-25 και το 0-1 και τις «ερυθρόλευκες» να πληρώνουν την κακή τους υποδοχή, από το 8-3 και μετά.

Οι κάτοχοι του τίτλου ξεκίνησαν με… φόρα και το δεύτερο σετ, παίρνοντας κατευθείαν κεφάλι στο σκορ με 2-5 και 4-8. Οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα μικρό 2-0 για το 6-8, όμως και πάλι η Μπούρσα εκτόξευσε την διαφορά στους 6 πόντους (6-12) και έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 10-16. Συνεχόμενοι άσοι της Γιώτα μείωσαν σε 13-17, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πλησιάσει στους 2 (19-21) και με δύο συνεχόμενους άσους της Νίμερ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (21-21). Μπλοκ της Γιώτα έφερε το 22-22, η Χίπε έχασε τεράστια ευκαιρία για το 23-22 και τελικά η Μπούρσα, με δυνατό καρφί της Ντιμίτροβα, έφτασε στο 23-25 και το 0-2.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε την… επιβίωση του σε αυτό το τρίτο σετ, κάτι που φάνηκε από το ξεκίνημα του (4-1 με δύο μπλοκ). Ο όσος της Γιώτα έφερε το σκορ στο 6-1, το καρφί της Χίπε ανέβασε το σκορ στο 7-1, με το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να βρίσκει τις «ερυθρόλευκες» μπροστά με 8-2. Ο Ολυμπιακός, πλέον, έμοιαζε… μεταμορφωμένος, καθώς έφτασε άνετα το σκορ στο 16-6, την Μπούρσα να… παρατάει το σετ, μετά και τον τραυματισμό στο γόνατο της Αφτσί, με την ομάδα του Πειραιά να φτάνει… σοκαριστικά εύκολα στο 25-7 και στο 1-2.

Φυσικά το τέταρτο σετ δεν θα μπορούσε να έχει την εξέλιξη του τρίτου, με την φιλοξενούμενη ομάδα να παίρνει προβάδισμα με 2-4 και 4-6, φτάνοντας στο 7-8 του πρώτου τεχνικού τάιμ άουτ. Δύο λάθη των Νίμερ και Χίπε έφεραν το 7-10, ενώ το μπλοκ άουτ που κέρδισε η Γιλντιρίμ, έφερε το 7-11, με την Μπούρσα να τρέχει ένα σερί 0-4. Το παιχνίδι άρχισε να… στραβώνει και πάλι, με την Ντιμίτροβα να κόβει με μονό μπλοκ την Χίπε για το 8-14, όμως ο Ολυμπιακός, «έτρεξε» ένα 6-2 για το 14-16. Το καρφί της Πολ την κόντρα έφερε μετά από πολύ ώρα το παιχνίδι στα ίσα (16-16), ενώ ο άσος της Χίπε έγραψε το 17-16. Η Γερμανίδα είχε πάρει… φωτιά, δίνοντας «αέρα» δύο πόντων στον Ολυμπιακό(20-18), με την Χριστοδούλου με πλασέ να ανεβάζει το σκορ στο 21-18. Η Λαμπρούση με άσο έγραψε το 22-18 και το μπλοκ της Γιώτα έκανε το 23-18. Καρφί της Ντιμίτροβα άουτ έγραψε το 24-18, με την Λαμπρούση με άσο να… τελειώνει το σετ με 25-18, πετυχαίνοντας το 2-2.

Πλέον, το πέμπτο και τελευταίο σετ θα έκρινε ποια ομάδα θα έπαιρνε ένα μικρό προβάδισμα, ενόψει του επαναληπτικού της Προύσας. Tο μπλοκ της Αλμπαϊράκ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην Μπούρσα (3-5), ενώ σε μία αντίστοιχη φάση, η τουρκική ομάδα έφτασε στο +3 (5-8). Το λάθος της Λαμπρούση έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα (5-9), όμως δύο πόντοι των Χριστοδούλου και Χίπε, έφεραν το 7-9. Η Ντιμίτροβα όμως έμοιαζε ασταμάτητη, με την Μπούρσα, παρά την… συγκινητική Γιώτα (εξαιρετικά σερβίς και άμυνες), να φτάνει στην κατάκτηση του τάι μπρέικ με 13-15 και στην νίκη με 3-2, ένα αποτέλεσμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και συγκεκριμένα στην απίστευτη (όσο και τυχερή) άμυνα των φιλοξενούμενων, στο σερβίς της Χίπε, που αντί να φέρει το 14-14, έφερε το 13-15.

Τα σετ: 17-25, 23-25, 25-7, 25-18, 13-15