Τρίτη, 12 Νοέμβριος, 2019
Banner Top

Η Ελληνική συμμετοχή έχτισε προβάδισμα 17 πόντων (23-40) έναντι της Βραζιλίας στον σημερινό αγώνα στο Μουντομπασκετ 2019, ωστόσο λόγω της άσχημης εμφάνισης της στο τρίτο δεκάλεπτο ηττήθηκε από τη Βραζιλία () που πήγε στο 2-0 για να αφήσει την Ελλάδα στο 1-1 στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Δύσκολη η πρόκριση στους “8” για την Εθνική, λόγω της ήττας.

Ο Καλάθης και ο Πρίντεζης ήταν ασταμάτητοι στη δεύτερη περίοδο. Ο Άντερσον Βαρεζάο διέλυσε την ελληνική άμυνα στην τρίτη και τα πράγματα δυσκόλεψαν όταν τα σουτ σταμάτησαν να μπαίνουν. Ο Σλούκας κράτησε την ομάδα όρθια κερδίζοντας τρεις βολές στα 2.1, όμως αστόχησε στην τρίτη και η παράταση δεν ήρθε ποτέ. Το τελικό αποτέλεσμα 79-78 υπέρ της Βραζιλίας.