Πέμπτη, 21 Νοέμβριος, 2019
Banner Top

Η Ελληνική Ομοσπονδία Τοξοβολίας προκειμένου να βοηθήσει στην ανάπτυξη του αθλήματος και να εναρμονιστεί στα διεθνή πρότυπα, προβαίνει στη συγκρότηση ομάδας επίλεκτων νέων αθλητών οι οποίοι θα προπονούνται σε οργανωμένα προπονητικά camp με τους Εθνικούς Προπονητές.

Βασικός στόχος της επίλεκτης ομάδας είναι να παρακολουθείται η εξέλιξή των συγκεκριμένων αθλητών και παράλληλα να δίνονται κατευθύνσεις και οδηγίες για τη βελτίωση της τεχνικής, της φυσικής κατάστασής τους και για την δημιουργία ισχυρών ψυχολογικών χαρακτηριστικών.

 

Καθ΄ όλη τη διάρκεια υλοποίησης των camps θα υπάρχει καθοδήγηση και υποστήριξη των αθλητών από την επιστημονική ομάδα της ομοσπονδίας σε θέματα φυσικής κατάστασης, αποκατάστασης, διατροφής και ψυχολογικής προετοιμασίας.

Στην εφαρμογή του προπονητικού προγράμματος των επίλεκτων αθλητών θα συμβάλλουν αθλητές διεθνούς αναγνωρισμένου κύρους και εμπειρίας, οι οποίοι θα προπονούνται μαζί τους. Οι προπονήσεις θα είναι κοινές για όλες τις κατηγορίες αθλητών.

Όλα τα προπονητικά camp θα πραγματοποιηθούν στο προπονητήριο της Ομοσπονδίας (ΟΑΚΑ)

Αρχικά, στο πρώτο προπονητικό camp (11-13/10/2019) καλούνται οι παρακάτω αθλητές ανά κατηγορία:

Κατηγορία Ανδρών

1. Καραγεωργίου Αλέξανδρος (ΣΚΟΑ ΑΠΘ)

2. Κατσαίτης Παναγιώτης (ΠΑΣΒΚ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ)

3. Ξιαρχογιαννόπουλος Παναγιώτης (Γ.Α.Σ. ΧΟΛΑΡΓΟΥ)

4. Αερικός Χρήστος (Α.Σ.Π. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ)

5. Γιάντσιος Κωνσταντίνος (ΤΕΤΡΑΠΤΕΡΥΛΛΙΣ)

6. Καλογιάννης Βασίλειος (Α.Ο.Τ. ΑΧΑΙΟΙ)

Κατηγορία νέων ανδρών

1. Θεμελής Παναγιώτης (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.)

2. Ζαχαριάς Κωνσταντίνος (Α.Σ. ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΑΙΩΝ ΘΗΒΑΣ)

3. Σπαταλάς Αριστείδης (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ)

4. Βασιλειάδης Γεώργιος (ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑΣ)

5. Μπρουτζάκης Γεώργιος (ΤΕΤΡΑΠΤΕΡΥΛΛΙΣ)

6. Καλογερόπουλος Σπυρίδων (Α.Ο. ΣΤΟΧΟΣ)

7. Κόμης Άγγελος (Α.Ο. ΣΤΟΧΟΣ)

Κατηγορία Γυναικών

1. Ψάρρα Ευαγγελία (ΣΚΟΑ ΑΠΘ)

2. Γκορίλα Μάρθα –Ανατολή (Α.Ο.Τ. ΑΧΑΙΟΙ)

3. Αναστασιάδη Στυλιανή (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.)

4. Δράκου Αναστασία (ΤΕΤΡΑΠΤΕΡΥΛΛΙΣ)

Κατηγορία Νέων Γυναικών

1. Κατσαΐτη Αναστασία (ΠΑΣΒΚ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ)

2. Τσιράκη Ελευθερία (ΤΕΤΡΑΠΤΕΡΥΛΛΙΣ)

Κατηγορία Εφήβων

1. Χριστόπουλος Αντώνιος (Α.Ο. ΣΤΟΧΟΣ)

2. Σούλτης Χρήστος (Γ.Σ. ΚΕΡΑΤΕΑΣ)

3. Σιδηρόπουλος Κωνσταντίνος (ΣΚΟΑ ΑΠΘ)

Κατηγορία Νεανίδων

1. Χαλκιοπούλου Σοφία (ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑΣ)

2. Νασούλα Μαρία (ΣΚΟΑ ΑΠΘ)

3. Παπαδοπούλου Δήμητρα (Α.Ο.Τ. ΑΧΑΙΟΙ)

4. Νάνου Λήδα (Α.Ο. ΣΤΟΧΟΣ)

Στο Σύνθετο Τόξο, στο πρώτο προπονητικό camp (17-19/10/2019) και στις εβδομαδιαίες προπονήσεις καλούνται οι παρακάτω αθλητές ανά κατηγορία:

Κατηγορία Ανδρών

1. Κουμερτάς Σταύρος (Α.Σ.Η. ΕΚΗΒΟΛΟΣ)

2. Κωστόπουλος Αθανάσιος (Σ.Ο.Α. ΑΣΟΕΕ)

3. Ζαχαράκης Ανδρέας (Α.Σ.Π. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ)

4. Λαμπράκης Δημήτρης (Γ.Α.Σ. ΧΟΛΑΡΓΟΥ)

5. Λεκάτης Ιωάννης (Α.Ε.Κ.)

6. Κουκουζέλης Ανδρέας (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.)

Κατηγορία Γυναικών

1. Βόκολου Ελευθερία (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.)

2. Κωστάκου Στυλιανή (Α.Ε.Κ.)

3. Τσακίρη Αναστασία (Σ.Ο. ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ)

Κατηγορία Νέων Ανδρών

1. Δρακιώτης Δημήτριος (ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑΣ)

2. Αναστασιάδης Παντελής (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.)

Κατηγορία Εφήβων

1. Σπαταλάς Φίλιππος (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ.)

Κατηγορία Νέων Γυναικών

1. Ζαϊμίδη Αλεξάνδρα (Γ.Σ. ΚΕΡΑΤΕΑΣ)

Κατηγορία Νεανίδων

1. Σέρβου Χριστίνα (Γ.Α.Σ. ΧΟΛΑΡΓΟΥ)

Related Article